sobota 26. listopadu 2011

Steins;Gate

ANIME
Předloha: Steins;Gate (manga), Steins;Gate: Boukan no Rebellion (manga), ale co jsem pochopila, existuje i hra


Tak právě jsem zažila docela šok. Anime Steins;Gate, o kterém chci dneska psát, je na MAL i na AniDB v prvních top 10. Ne, že by to bylo špatné anime, ale také není ničím převratné ani extra zábavné... zkrátka když se to vezme z časového hlediska, pokládala bych to za anime, které upadne v zapomnění. Jenže ono ne, ono konkuruje v žebříčcích anime legendám...

Okabe

Tak o čem tenhle "zázrak" mezi anime je? O týpkovi, který jen tak čirou náhodou vynalezne stroj času. Rintarou Okabe je studentík, na kterém nic není normální. Mluví si sám pro sebe do telefonu, trpí paranoidníma představama, že ho někdo sleduje, chytají ho nekontrolovatelné záchvaty strašlivého smíchu, používá nesrozumitelné fráze, nikoho nenazývá pravým jménem a sám sobě říká "Mad Scientist"(= bláznivý vědec) nebo taky "Hououin Kyouma". Má něco jako svou laboratoř (spíš něco jako klubovna), kde s hrstkou svých přátel vynalézá podivné věci...

 Mayuri

Členy své laboratoře si dokonce očísloval. První je samozřejmě on sám. Dvojkou je jeho kamarádka z dětství. Strašně blboučká, naivní cospleyerka a otaku Mayuri. Naprostou většinu času má jen blbé otázky a chová se rádoby roztomile... Okabe ale na ní nedá dopustit. Přeci jen, je to kámoška z dětství a dokonce si od ní nechává říkat "Okarin". Takže pro bláznivého vědce máme při nejmenším 4 jména :-D

 Okabe a Itaru "Daru", který je v anime něco jako šedá, nenápadná myška, ale bez něj by žádný stroj času nebyl...

Třetí a prozatím poslední člen laboratoře pak je takový obtloustlejší týpek Itaru, kterému ale všichni říkají "Daru". Je to doopravdy chytrý hacker a na rozdíl od Okabeho si na nic nehraje. Je to takový ten typický informatik, co věčně sedí za PC a samozřejmě je taky velký otaku. Takže v tomhle si může s Mayuri i notovat a drží Okabeho společně aspoň trochu nohama na zemi (zrovna ti praví...:-D).

Makise

Poklidné soužití téhle ulítlé partičky ale vezme za své v den, kdy se Okabe zúčastní přednášky o stroji času a potká tam geniální a trochu i namyšlenou holčinu jménem: Kurisu Makise.

Teď se trochu víc vyjádřím k ději, kde vyzradím úplně vše, včetně konce, takže kdo se nechce připravit o překvapení, přeskočí  těhlech pár odstavců... :-)

Super je úplný začátek anime - cca první dvě epizody. Rychlé shrnutí: Okabe potká Makise a v zápětí ji vidí pobodanou v kumbále. Je z toho tak mimo, že pošle smsku Itaruovi a pak se vše zastaví. Okabe je chvíly v časoprázdnu a najednou je vše jinak. Běh času se změnil a on se ocitl v úplně jiné realitě, kde Makise žije. Jenže Okabe je výjimečný. Jako jediný si pamatuje, že svět byl jiný. Díky tomu a svým potrhlým experimentům upoutá Makise natolik, že se stane čtvrtou členkou laboratoře a i přes počáteční skeptism pomáhá jim vylepšovat "stroj" na posílání zpráv do minulosti. 

Jeden z experimentů se "strojem času" :-D a poček všeho, den, kdy spadl satelit a Okabe potkal Makise

Shrnutí děje cca do 10té epizody: Okabe a Makise kočkují mezi sebou. Přibírají nové členy laboratoře a díky smskám do minulosti mění jejich život. Děj se posouvá kupředu jen hodně pomalu a dá se vyjádřit větou: Okabe si rozšiřuje svůj harém. Joo a málem bych zapomněla, hledají ještě i starý počítač, přesněji model IBM 5100 :-D

 První část Okabeho harému

V polovině anime přejde z veselé a hravé nálady na úplně jinou notu. Okabeho paranoidní představy se vyplní a opravdu po nich půjde jedna tajná organizace. A co hůř, ať se Okabe snaží měnit minulost jak chce, vždy to skončí tak, že Mayuri umře. Díly plné zoufalých snah zachránit kamrádku byly sice zajímavé, ale ke konci už i opravdu únavné. Navíc ubylo Makise, která ustoupila do pozadí a jen Okabemu radí, jak by se měl pokusit minulost změnit.

Nakonec přijdou na to, že by se měl pokusit zrušit účinek těch smsek, co poslali do minulosti. Že to možná změní běh času natolik, aby Mayuri nemusela umřít. Okabe tedy obchází svůj harém, tzn. ty holčiny, kterým dovolil poslat zprávu do minulosti. Jenže v tomhle světě si jen mlhavě pamatují, co se odehrálo v alternativní světové linii a on musí vždy nějak zjistit, co v té zprávě bylo a jak ji zrušit. Zkrátka čeká nás několik "šíleně dojemných" dílů, kdy Okabe a nutí holky aby se svého "šťastného" života vzdaly kvůli Mayuri a vždy si s nima na závěr málem popláče. A pokud nedělá to, hledá zas ten starý počítač :-D Zkrátka nijak zvlášť mě tahle část nebavila a místy mi to přišlo až dost trapné.

 Druhá čast harému...

No a poslední je nakonec smska, která zabránila smrti Makise. Tady už to začíná být zas hodně zajímané a nabušené. Do popředí se totiž dostane členka Okabeho harému, která tam přicestovala v z budoucnosti a pomáhá mu vše změnit tak, aby ani Makise umřít nemusela... jenže Okabe má na to jen jeden pokus... Zkrátka, konečně nějaké drama :-)

Odsud už je zas bezpečné číst :-)

Steins;Gate je anime, kde máloco vypadá logicky na první pohled. A já osobně ani na závěr v některých věcech moc logiku nevidím...buď jsem tak blbá, že nechápu "genialitu" autorů, nebo zkrátka občas tu a tam prostě něco nesedí.

Co se týče celkové zábavnosti, slavné to taky není. Jsou tam dobré části, ale taky některé pro mě hodně nudné epizody a některé tak moc roztahané, že by se daly zkrátit na polovinu.


Musím ovšem ocenit nápad. Tohle anime není o zachraňování světa pomocí stroje času. Je o zachraňování kamarádů a to ho dělá výjimečným. Další zajímavůstkou je, že se autoři předlohy nechali inspirovat i postavou Johna Titora a v anime na něj několikrát odkazují (viz ten starý PC).

Animace je povedená a nemám ji co vytknout. Design postav je doslova výborný. Byl to jeden z důvodů, proč jsem se na anime dokázala koukat i v nudných pasážích. Lidi jsou tam opravdu lidi. Každý je jiný a nemusíte je rozlišovat jen podle délky a barvy vlasů :-) Celkově přostředí města je taky dobře zobrazeno a navíc musím pochválit vždy výborné vyjádření nálady zkrz obraz. OP i ED se mi k anime hodí, i když nejsou můj šálek kávy.

Celkově vzato, Steins;Gate vidím jako nadprůměrné anime. Ovšem zdaleka to není mistrovské dílo. Vadí mi tam ty nesrovnalosti, přehnaně trapné chvíle a rozvleklejší pasáže, proto hodnotím 8 z 10.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...